آیا عادت مکیدن شست و پستانک برای دندان کودک مضر است؟

آیا می دانستید که مکیدن انگشتان یا پستانک برای نوزادان و کودکان خردسال کاملا طبیعی است؟ مکیدن یک رفلکس طبیعی است که امنیت و رضایت را برای آنان به ارمغان می آورد و راهی برای کشف دنیای اطراف کودکان خردسال است. برخی حتی قبل از تولد شروع به مکیدن انگشتان خود می کنند.

مکیدن انگشت و پستانک برای دندان کودک و اثرات آن

چه زمانی کودکان باید استفاده از پستانک یا مکیدن انگشت شست خود را متوقف کنند؟

انگشتان مکیدن نوزاد
اکثر کودکان بین دو تا چهار سالگی مکیدن انگشت شست و استفاده از پستانک را خود به خود متوقف می کنند. با این حال، برخی از کودکان تا سنین بالاتر ادامه می دهند. با گذشت زمان، پستانک و مکیدن شست می تواند خطر عوارض دندانی را افزایش داده و باعث ناهماهنگی فک، پوسیدگی دندان، باریک شدن سقفدهان ، کج شدن دندان ها و زخم های دهانی شود.

همانطور که کودکان رشد می کنند و بالغ می شوند، راه های جدیدی برای آرامش و سرگرمی ایجاد می کنند. اما برخی از کودکان برای ترک عادت مکیدن خود به کمک والدین و دندانپزشک کودکان خود نیاز دارند.

مطالب مرتبط :

بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان  |  دندانپزشک کودکان اصفهان  | متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان  | لیست متخصصین دندانپزشک کودکان اصفهان  | دندانپزشک کودکان بیهوشی اصفهان  |  دندانپزشک کودک اصفهان  | بهترین دندانپزشک کودک اصفهان | دندانپزشکی کودکان با آرامبخشی در اصفهان

چگونه می توانید به کودک خود کمک کنید استفاده از پستانک یا مکیدن انگشت شست خود را متوقف کند؟

وقتی فرزند شما به اندازه کافی بزرگ شد که نتایج احتمالی عادت مکیدن را درک کند، سعی کنید یک یا چند مورد زیر را انجام دهید:

فرزندتان را تشویق کنید تا جایگزین های دیگری را برای مکیدن انتخاب کند، مانند خواندن یک آهنگ، در دست گرفتن یک اسباب بازی پر شده یا نگاه کردن به کتاب.
هر روز از تکنیک های صبر، کشش و تنفس استفاده کنید تا به کودکتان کمک کنید تا بیاموزد نگرانی های خود را آرام کند و خواسته های خود را بدون مکیدن به تاخیر بیندازد.
مطمئن شوید که کودک شما هنگام مکیدن انگشت شست خود آگاه است. از آنها بپرسید: “آیا متوجه می شوید که در حال مکیدن شست خود هستید؟”
استفاده از پستانک را به موقعیت های خاصی مانند خواب یا زمان های استرس زا که کودک شما نیاز به آرامش دارد محدود کنید.
با فرزندتان صحبت کنید که به اندازه کافی بزرگ شده است که دیگر پستانک یا انگشت خود را در دهان نگذارد.
به تدریج پستانک را برای مدت طولانی تری نگه دارید.
با هم در مورد یک زمان خاص برای دادن پستانک برای او صحبت کنید. ممکن است یک روز خاص مانند تعطیلات یا تولد را انتخاب کنید.
لاک مخصوص ناخن را امتحان کنید که طعم تلخی دارد.

بچه و پستانک
اگر فرزندتان حتی با تشویق و تشویق برای ترک این عادت مشکل دارد، با دندانپزشک کودک کنید . ما می‌توانیم گزینه‌ها و توصیه‌های بیشتری برای کمک به بچه‌ها در ترک آن ها  عادت ارائه دهیم.

بیهوشی و دندانپزشکی کودکان