اولین دندان کودک: 6 حقیقتی که والدین درباره اولین دندان های کودک باید بدانند

1. بیشتر نوزادان بین 6 تا 12 ماهگی دندان در می آورند.

اولین دندان های کودک : با اینکه کودکان و نوزادان با هم فرق دارند و همه به یک شکل نیستند بعضی از نوزادان ممکن است تا اولین تولد خود هیچ دندانی نداشته باشند! در حدود 3 ماهگی، نوزادان شروع به کاوش در جهان با دهان خود می کنند و بزاق دهان آنها افزایش می یابد و شروع به گذاشتن دست های خود در دهان می کنند. ب

سیاری از والدین می‌پرسند که آیا این بدان معناست که کودکشان در حال دندان درآوردن است یا خیر، اما اولین دندان معمولاً در حدود 6 ماهگی ظاهر می‌شود. به طور معمول، اولین دندان هایی که در می آیند تقریباً همیشه دندان های جلوی پایینی  هستند و اکثر کودکان معمولاً تا سن 3 سالگی تمام دندان های شیری خود را خواهند داشت.

اولین دندان کودک: 7 حقیقتی که والدین درباره اولین دندان های کودک باید بدانند

2. فلوراید باید در 6 ماهگی به رژیم غذایی کودک اضافه شود.

فلوراید یک ماده معدنی است که با محافظت از مینای دندان از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. خبر خوب این است که فلوراید اغلب به آب لوله کشی اضافه می شود. هنگامی که نوزاد غذای جامد را شروع می کند (حدود 6 ماهگی) به کودک خود کمی آب در یک فنجان  بدهید. با پزشک اطفال خود صحبت کنید تا ببینید آیا آب لوله کشی شما حاوی فلوراید است یا اینکه آیا کودک شما به مکمل های فلوراید نیاز دارد.

مطالب مرتبط :

بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان  |  دندانپزشک کودکان اصفهان  | متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان  | لیست متخصصین دندانپزشک کودکان اصفهان  | دندانپزشک کودکان بیهوشی اصفهان  |  دندانپزشک کودک اصفهان  | بهترین دندانپزشک کودک اصفهان | دندانپزشکی کودکان با آرامبخشی در اصفهان

3. ماساژ لثه‌های دردناک، خوراندن نوشیدنی خنک یا استامینوفن، در یک شب سخت گاهی اوقات می‌تواند به تسکین درد دندان درآوردن کودک کمک کند.

معمولاً دندان درآوردن کودک باعث ناراحتی زیادی نمی شود، با این حال، بسیاری از والدین می توانند تشخیص دهند که کودکشان چه زمانی دندان در می آورد. نوزادان ممکن است علائمی از ناراحتی را در ناحیه ای که دندان در حال بیرون آمدن است نشان دهند، لثه های اطراف دندان ممکن است متورم و حساس شده باشند، و ممکن است آب دهان نوزاد بیش از حد معمول شود.

والدین می توانند با ماساژ دادن لثه های کودک خود با انگشتان تمیز،لثه گیرهای معروف، یا یک دستمال شستشوی تمیز منجمد یا مرطوب، به کاهش درد دندان درآوردن کمک کنند.

دمای بدن نوزاد ممکن است هنگام دندان درآوردن کمی افزایش یابد. با این حال، طبق یک مطالعات این تب با دندان درآوردن ارتباطی ندارد و در واقع نشانه یک بیماری یا عفونت است که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

با این حال، بسیاری از کودکان وقتی دندان هایشان در می آید، اصلاً مشکلی نخواهند داشت!

4. باید دندان های کودک خود را دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

هنگامی که اولین دندان کودک شما درآمد، باید دندان او را دو بار در روز با مقداری خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه یک دانه برنج مسواک بزنید، مخصوصاً بعد از آخرین نوشیدنی یا غذای روز قبل از خواب شب . به خاطر داشته باشید که کودک خود را با شیشه شیر در رختخواب نگذارید زیرا می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

 

5. از متخصص دندانپزشک اطفال خود در مورد انجام کارهای مراقبت از دندان های کودک و وارنیش فلوراید بپرسید .

در طول ویزیت های منظم کودک ، پزشک اطفال دندان ها و لثه های کودک را بررسی می کند تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کند و در مورد نحوه نگهداری آنها با شما صحبت می کند. همچنین ممکن است توصیه  کنند که کودکان پس از درآوردن دندان ها از وارنیش فلوراید استفاده کنند.

6. اولین وقت ملاقات دندانپزشکی کودک را با ظاهر شدن اولین دندان کودک بگیرید.

سعی کنید اولین جلسه دندانپزشکی کودک خود را بعد از رویش اولین دندان و تا اولین سالگرد تولد او بگیرید.

بیهوشی و دندانپزشکی کودکان