ایجاد یک برنامه بهداشت دهان و دندان خوب برای کودکان

برنامه بهداشت دهان و دندان کودکان : به عنوان والدین، شما موظف هستید که سلامت دهان و دندان را به فرزندان خود آموزش دهید. عادت هایی که در دوران کودکی شکل می گیرند به عادت های مادام العمر تبدیل می شوند. آموزش بهداشت دهان و دندان به فرزندانتان به پیشگیری از پوسیدگی دندان، خرابی دندان و سایر مسائل دیگر کمک می کند.

بیماری های دندانی در دوران کودکی می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود که می تواند سال ها فرد را تحت تأثیر قرار دهد. در اینجا نکاتی برای ایجاد یک روال بهداشت دهان و دندان خوب برای کودکان آورده شده است.

 

به کودکان در مورد بهداشت دهان و دندان آموزش دهید:

اولین قدم در ایجاد یک روال روزانه بهداشت دهان و دندان، آموزش اهمیت آن به فرزندانتان است.  تنها گفتن انجام یک کار به فرزندانتان بدون توضیح برای اینکه چرا این کار مهم است، مفید نیست. آنها باید بدانند که چرا باید از دندان ها و لثه های خود مراقبت کنند.

آموزش به کودکان در مورد بیماری های لثه و پوسیدگی ها از سنین پایین بسیار مهم است. روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به آنها آموزش دهید و ضرورت از بین بردن پلاک را برایشان توضیح دهید.

 

تنظیم یک روتین روزانه موثر

بچه ها خیلی کوچک هستند و خودشان نمی توانند یک روال بهداشت دهان و دندان روزانه را برنامه ریزی کنند. به عنوان والدین، این روال را تنظیم کنید و مطمئن شوید که بچه ها به آن پایبند هستند. در مورد آن قاطع باشید – می توانید یک نمودار استیکر تهیه کنید تا بچه ها را درگیر آن نگه دارید.بچه ها بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می توانند یک برچسب روی نمودار بگذارند. همچنین می توانید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به عنوان بخشی از مراسم شبانه یا صبحگاهی بگنجانید.

 

ایجاد سرگرمی بهداشت دهان و دندان

آموزش مسواک زدن دو بار در روز به فرزندانتان امری حیاتی است. با این حال، لازم است که فرآیند سرگرم کننده باشد. یکی از راه‌های اطمینان از اینکه فرزندانتان از یک روال پیروی می‌کنند این است که آن را سرگرم‌کننده کنید یا یک بازی مسواک زدن انجام دهید.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به خصوص برای بچه های کوچکتر سرگرم کننده کنید. یک بازی یا آهنگ بیایید که بچه ها را در مورد انجام فعالیت هیجان زده کند. به بچه ها اجازه دهید مسواک هایی را در رنگ ها و شکل هایی که دوست دارند انتخاب کنند.

 

آموزش با مثال

شما می توانید با ارائه یک مثال خوب به انجام یک روال بهداشت دهان و دندان خوب برای کودکان خود کمک کنید. می توانید به همراه کودکان مسواک بزنید تا اهمیت بهداشت دهان و دندان را درک کنند.

همچنین به شما این امکان را می دهد که به آنها یاد دهید که چگونه این کار را به درستی انجام دهند. وقتی بچه‌هایتان این کار را تماشا می‌کنند، وقتی درست مسواک بزنند و نخ دندان بکشند احساس بزرگ شدن خواهند کرد.

مطالب مرتبط :

بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان  |  دندانپزشک کودکان اصفهان  | متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان  | لیست متخصصین دندانپزشک کودکان اصفهان  | دندانپزشک کودکان بیهوشی اصفهان  |  دندانپزشک کودک اصفهان  | بهترین دندانپزشک کودک اصفهان | دندانپزشکی کودکان با آرامبخشی در اصفهان

یک سری جایزه در نظر بگیرید

بچه ها عاشق جوایز هستند و این یک راه عالی برای ایجاد انگیزه در آنها برای انجام کاری خوب است. ایجاد یک روش هدیه دهی به بچه ها این امکان را می دهد که بفهمند با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کار خوبی انجام می دهند.

هدایا یا جوایز کوچکی را که می‌توانید در پایان هر هفته یا بعد از دستیابی به اهداف تعیین‌شده بدهید، ارائه دهید. می توانید پس از هر جلسه تمیز کردن دندان ها ، برچسب های طلایی برای استفاده در نمودار مسواک زدن به آن ها بدهید .

اکثر کودکان تا سه سالگی آماده مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بدون کمک هستند. با این حال، این بدان معنا نیست که آنها باید این کار را بدون نظارت انجام دهند. اهمیت مراقبت خوب از دهان را به طور مداوم یاداوری کنید.