6 راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان در کودکان زمانی اتفاق می افتد که مواد غذایی حاوی کربوهیدرات (قند و نشاسته) روی دندان باقی بماند. باکتری هایی که به طور معمول در دهان زندگی می کنند این غذاها را تغییر می دهند و اسید می سازند. از ترکیب باکتری ها، غذا، اسید و بزاق ماده ای به نام پلاک تشکیل می شود که به دندان ها می چسبد. با گذشت زمان، اسیدهای ساخته شده توسط باکتری ها، مینای دندان را از بین می برند و باعث ایجاد حفره می شوند. پوسیدگی دندان نه تنها بر سلامت ما تأثیر می گذارد، بلکه می تواند بسیار دردناک نیز باشد.

در حالی که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو مورد از مهم ترین عادت های روزانه برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها هستند، چند کار ساده وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان انجام دهید.

را های مراقبتی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

 

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید

به کودکان خود بیاموزید که حداقل دو بار در روز دندان های خود را با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنند. برای از بین بردن پلاک و باکتری های مضر، باید حداقل دو دقیقه مسواک بزنید.

 

نخ دندان را فراموش نکنید

گاهی اوقات استفاده از نخ دندان تنها راه رسیدن به از بین بردن ذرات غذایی است که بین دندان ها گیر می کند. حداقل یک بار در روز به کودکان خود بیاموزید که نخ دندان بکشند.

 

غذاهای مغذی و وعده های غذایی متعادل بخورید

غذاهای مغذی ، مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل، سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که برای سلامت دندان‌ها مهم هستند . آنچه کودکان ما می خورند یا نمی خورند، بر رشد دندان های آنها تأثیر می گذارد.

مطالب مرتبط :

بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان  |  دندانپزشک کودکان اصفهان  | متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان  | لیست متخصصین دندانپزشک کودکان اصفهان  | دندانپزشک کودکان بیهوشی اصفهان  |  دندانپزشک کودک اصفهان  | بهترین دندانپزشک کودک اصفهان | دندانپزشکی کودکان با آرامبخشی در اصفهان

سیلانت های دندانی برای پیشگیری از حفره

آکادمی دندانپزشکی اطفال سیلانت را برای کمک به کاهش خطر پوسیدگی دندان روی دندان‌های آسیاب دائمی پشتی توصیه می‌کند که کودکان به محض رویش، سیلانت دریافت کنند که معمولاً بین شش تا دوازده سالگی است.

سیلانت های دندانی یک پوشش پلاستیکی سخت هستند که روی سطوح جویدنی دندان های عقبی ( آسیاب) اعمال می شود که مانعی برای محافظت از آنها در برابر اسید و پلاک ایجاد می کند و خطر ایجاد حفره را کاهش می دهد.

محصولات دارای زایلیتول را انتخاب کنید

زایلیتول یک شیرین کننده طبیعی است که از قسمت های فیبری گیاهان به دست می آید و مانند شکر تجزیه نمی شود و می تواند به حفظ سطح PH خنثی در دهان کمک کند. با جلوگیری از چسبیدن باکتری ها به دندان از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت می کند. از آنجایی که باکتری های موجود در دهان که باعث ایجاد حفره می شوند قادر به هضم زایلیتول نیستند، رشد آنها به شدت کاهش می یابد.

ویزیت های منظم دندانپزشکی را برنامه ریزی کنید

ویزیت های منظم می تواند به پیدا کردن مشکلات احتمالی در مراحل اولیه کمک کند و به کودکان کمک کند تا به ملاقات با دندانپزشک عادت کنند. توصیه می کنیم هر 6 ماه یک بار کودک خود را برای معاینه بیاورید.