نکاتی برای کمک به دندان درآوردن کودک

برای برخی والدین، برخورد فرزندانمان با درد دندان درآوردن و دیدن رنج فرزندانمان دردناک است.

بین 13 تا 19 ماهگی، در کودکان نوپا اولین سری از دندان های آسیابشان بیرون می آید. در حالی که برخی در دوران دندان درآوردن اذیت نمی شوند، اما برخی دیگر از کودکان مجموعه ای از علائم را تجربه می کنند که ممکن است شامل درد، تحریک پذیری لثه، بی خوابی، التهاب لثه، ترشح آب دهان، بثورات پوستی و تمایل به جویدن بی وقفه باشد.

در دو سالگی، زمانی که دسته دوم دندان های آسیاب شروع به بیرون زدن می کند، این علائم می تواند برای برخی از کودکان تشدید شود.

خوشبختانه، راه‌های مختلفی وجود دارد که به کاهش درد دندان درآوردن کودک کمک می‌کند و کار را برای فرزندانمان و خودمان کمی آسان‌تر می‌کند.

 

غذاها و نوشیدنی های سرد

غذاها و نوشیدنی های نرم که دمای آنها سرد است ممکن است به تسکین درد کودک شما کمک کند. مهم است به خاطر داشته باشید که میان وعده های مغذی و کم قند برای حفظ سلامت دهان و دندان کودک شما حیاتی است. برخی از میان وعده های سالم که ممکن است به کاهش درد دندان درآوردن کمک کنند عبارتند از:

  • سس سیب سرد شده یا موز له شده
  •  ماست منجمد
  • میوه سرد شده در فیدر توری
  • بستنی های خانگی
  • اسباب بازی های دندان درآوردن
مطالب مرتبط :

بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان  |  دندانپزشک کودکان اصفهان  | متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان  | لیست متخصصین دندانپزشک کودکان اصفهان  | دندانپزشک کودکان بیهوشی اصفهان  |  دندانپزشک کودک اصفهان  | بهترین دندانپزشک کودک اصفهان | دندانپزشکی کودکان با آرامبخشی در اصفهان

اسباب بازی های دندان درآوردن

طیف گسترده ای از اسباب بازی ها در بازار وجود دارد که برای کودکان نوپا به بازار عرضه می شوند. این اسباب‌بازی‌ها به این شکل کار می‌کنند که با فشار دادن دندان جدید به لثه فشار مخالفی وارد می‌کنند. برخی از موثرترین اسباب بازی های دندان درآوردن حاوی سیلیکون هستند.

سیلیکون نرم است، بنابراین به دندان ها یا لثه ها آسیب نمی رساند، اما به اندازه ای سفت است که فشار متقابل کافی را ایجاد کند. برای تسکین بیشتر، مهره های جویدنی یا اسباب بازی های سیلیکونی را قبل از اینکه به کودک بدهید در یخچال قرار دهید. اگر اسباب‌بازی‌های لثه گیر در خانه ندارید ، یک دستمال شستشوی آغشته به آب سرد نیز می‌تواند این کار را انجام دهد.

 

داروهای مسکن بدون نسخه

داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن کودکان گاهی بهترین راه حل برای کودک نوپایی است که درد شدید دندان درآوردن را تجربه می کند. هنگام ارائه این داروها به فرزندتان، حتماً دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید و حتماً قبل از استفاده از دارو، روش های جایگزین را امتحان کنید.

 

ماساژ لثه

اگر کودک شما اجازه دهد، ماساژ ملایم لثه های او می تواند در تسکین درد دندان درآوردن او معجزه کند. قبل از انجام ماساژ لثه روی کودک، حتما دست‌ها و زیر ناخن‌هایتان را تمیز کنید. سپس آب خنک را روی انگشتان خود بریزید و به آرامی لثه ها را با حرکات دایره ای ماساژ دهید. ماساژ لثه زمانی که قبل از غذا و همچنین قبل از خواب انجام شود می تواند بسیار مفید باشد.

 

چه زمانی به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید

گاهی اوقات کودکان نوپا ممکن است در جایی که دندان شروع به شکستن لثه می کند، کیست رویشی ایجاد کنند. اینها می توانند نگران کننده به نظر برسند اما معمولاً خود به خود حل می شوند. از آنجایی که دندان از طریق کیست بیرون می زند، معمولاً درمان لازم نیست. اگر کیست خود به خود پاره نشد، بالای کیست می تواند به راحتی توسط دندانپزشک اطفال شما برداشته شود.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر چیزی را دیدید یا احساس کردید که غیرعادی به نظر می رسد، مطمئناً باید به دندانپزشک اطفال خود مراجعه کنید.