متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان

متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر رویا فروغی با مطب تخصصی مختص کودکان آماده هر گونه خدمات در جهت درمانی بدون ناراحتی برای کودکان عزیز می باشد.

 

متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان

متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان

دندانپزشکی کودک و دندانپزشکی افراد بزرگ سال :

دندانپزشکی یکی از زیر شاخه های پزشکی می باشد. ناگفته نماند که دندانپزشکی کودکان زیر شاخه دندانپزشکی می باشد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان به مراتب مسئولیت سنگین تری را بر عهده داشته و باید فعالیت های بیشتری را در جهت درمان دندان های کودکان انجام دهد.

دندانپزشک کودکان از بدو تولد تا بزرگسالی مراقبت های درمانی و راهکارهای پیشگیری از خرابی و پوسیدگی دندان را ارائه می دهد، همچنین مشکلات روحی و رفتاری کودکان نسبت به دهان و دندان را درمان می کند.

مدت زمان لازم برای تحصیل در رشته دندانپزشکی و یا به عبارت دیگر مدت دوره دندانپزشکی ۶ سال خواهد بود. بعد از گذشت ۶ سال تحصیل در این رشته، فارغ التحصیلان این رشته مدرک دندانپزشک عمومی را دریافت خواهند کرد و به عنوان جراح دندانپزشک شناخته می شوند.

جراح دندان پزشک یا دندانپزشک عمومی با دندانپزشک کودکان متفاوت می باشد. رشته دندانپزشکی تخصص ها و یا زیر شاخه های متفاوتی دارد که تحصیل در آن ها سه سال طول می کشد.

یکی از تخصص های رشته دندانپزشکی، دندانپزشکی کودکان و یا اطفال می باشد که دوره سه ساله دارد. بنابراین مدت دوره، از تفاوت دندانپزشکی کودک با افراد بزرگ می باشد.

 

متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان

تفاوت دندانپزشکی کودک با افراد بزرگ در چیست؟

همان طور که گفته شد دندانپزشکی افراد بزرگ یا دندانپزشکی عمومی نیاز به یک دوره شش ساله دارد و افرادی که در این رشته تحصیل میکنند بعد از گرفتن مدرک به عنوان جراح دندانپزشک به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

اما دندانپزشک کودک یکی از زیر شاخه های رشته دندانپزشکی می باشد که علاوه بر ۶ سال تحصیل به سه سال دیگر جهت گرفتن تخصص در زمینه دندانپزشکی اطفال احتیاج دارد. بنابراین مدت زمان تحصیل، یکی از تفاوت های آن می باشد.

دندانپزشکی کودکان یک رشته کاملا تخصصی می باشد که علاوه بر نیاز به اطلاعات لازم در رشته دندانپزشکی به اطلاعات زیادی در جهت روانشناسی کودکان، روانشناختی آن ها و … نیاز دارد، بنابراین از تفاوت دندانپزشکی کودک با افراد بزرگ می توان به اطلاعات مورد نیاز در آن اشاره کرد.

دندانپزشک کودکان علاوه بر درمان و ترمیم دندان های خراب کودکان باید در جهت آموزش کودکان نیز اقدام کند. در حقیقت دندانپزشک اطفال باید بهداشت دهان و دندان ، همچنین راهکار ها و دستورالعمل های پیشگیری و مقابله با خرابی دندان ها را به کودکان ارائه دهد.

یکی از مهم ترین دستورالعمل های پیشگیرانه در برابر خرابی دندان ها استفاده از مسواک می باشد. مسواک زدن و روش استفاده درست از آن، عموما توسط دندانپزشک کودکان آموزش داده می شود. از دیگر تفاوت های دندانپزشک های کودکان و اطفال می توان به تخصص آنها در بیهوشی و آرام بخشی کودکان اشاره کرد.

استفاده از روش های آرام بخشی و یا بیهوشی در کودکان و اطفال مراجعه کننده بسیار حساس می باشد، بنابراین انجام این عمل نیاز به تخصص و داشتن مهارت دارد.

داشتن تخصص در بیهوشی توسط دندانپزشک اطفال امری بسیار ضروری و مهم می باشد. ناگفته نماند که میزان و یا نوع دارو مصرفی نیز باید توسط دندانپزشک مربوطه تعیین شود

در حالی که یک دندانپزشک عمومی به کودک کمک می کند تا مراقبت های لازم دندانپزشکی را دریافت کند ، به اندازه یک دندانپزشک اطفال مفید یا خاص نخواهد بود. یک تفاوت عمده بین دندانپزشک عمومی و اطفال این است که دندانپزشک کودکان دوره های تخصصی را برای درمان مشکلات دندانپزشکی در نوزادان ، کودکان و بیماران در سنین نوجوانی می گذراند. پس از اتمام برنامه چهار ساله معمولی مدرسه دندانپزشکی ، دندانپزشک اطفال دو سال دیگر آموزش دستیاری را گذرانده تا عنوان دندانپزشک اطفال را به دست آورد.

 

مزایای مراجعه به دندانپزشک اطفال

دندانپزشک اطفال می تواند با خیال راحت معاینه دقیق و بدون درد  اولین دندان نوزاد را انجام دهد. از آنجا که رشد دندان های شیری در سال اول زندگی  شروع می شود ، برای دندانپزشک اطفال بسیار مهم است که از رشد مناسب دندان ها اطمینان حاصل کند. دندانپزشک اطفال بهتر  شرایط دندان ها را تشخیص می دهد  و هر چه زودتر والدین برای فرزند خود به دندانپزشک مراجعه کنند.

بهتر است با متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان دکتر رویا فروغی تماس بگیرید تا بتشخیص دهند بهترین زمان برای تعیین زمان معاینه دندان کودک شما چه زمانی  است.
والدین ممکن است درک کنند که غذاهای خاصی بر سلامت دندان کودک تأثیر می گذارد ، اما ممکن است غافل از این باشند که استفاده از پستانک و مکیدن انگشت شست نیز می تواند بر دندان های کودک تأثیر منفی بگذارد. دندانپزشک اطفال می تواند با راهنمایی والدین در ترک این عادات با فرزندشان در زمان مناسب کمک کند.
هنگامی که صحبت از ویزیت واقعی می شود ، یک دندانپزشک اطفال می تواند فضایی راحت و دوستانه برای کودکان فراهم کند. کودکان در اتاق انتظار احساس راحتی بیشتری خواهند کرد و با طراحی دکوراسیون محیط به راحتی ارتباط برقرار خواهند کرد .
از آنجا که کودکان هنوز در حال رشد هستند  دندان های آن ها نیز به طور مداوم رشد میکند  ، بهداشت دهان و دندان برای هر کودک بر اساس سن متفاوت خواهد بود. دندانپزشک اطفال می تواند بهترین و سالم ترین روش بهداشت دهان و دندان را برای کودک مورد بررسی قرار دهد. کودکان نباید از همان خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنند که بزرگسالان از آن استفاده می کنند و به مسواک ملایم تری احتیاج خواهند داشت.
دندانپزشکان کودکان از ابزارهای مخصوص طراحی شده برای مراقبت از دندان کودکان استفاده می کنند. در کنار ایجاد فضایی راحت برای کودکان ، دندانپزشکان اطفال می دانند که کودکان بزرگسال کامل نیستند و به روشهای درمانی متفاوتی نسبت به بزرگسالان نیاز دارند.

تفاوت دندانپزشک کودک و عمومی

اکنون میخواهیم به تفاوت این دو بپردازیم و برایتان شفاف سازی کنیم و به اطلاعاتتان افزوده کنیم .

دندانپزشک کودکان چیست ؟

امروزه پوسیدگی دندان سبب شده که یکی از شایع ترین بیماری در بین کودکانمان باشد ، اما خوشبختانه این بیماری قابل پیشگیری هست وگروه متخصصان دندان پزشک کودک می توانند این مشکل را حل کنند ، که البته به آنها متخصص اطفال هم گفته می شود و در تشخیص دادن و درمان مشکلات دندانی در اطفال و سنین کم تخصص دارند و بر روی مسائل مربوط به مشکلات دندانی در سنین کم تمرکز می کنند که میتواند درمناطق لثه ها، دندان ها و فک هنگام سن رشد در بدن ایجاد شود .
برای بسیاری از والدین، پیدا کردن یک متخصص اطفال که معتقدند می تواند حامی قوی برای فرزندشان باشد، اولویت اصلی است پس مراجعه نمودن کودکان به دندانپزشک اطفال در سنین کم، تضمین می کند که غربالگری و درمان مناسب برای جلوگیری از مشکلاتی که برای دندان بوجود می آید در آینده انجام می شود .
یکی از تفاوت هایی که مراجعه کردن به دندانپزشک برای کودکان نسبت به بزرگسالان دارد این هست که آنها نمی توانند همیشه در حین معاینه دندانپزشکی وجراحی بی حرکت بنشینند و همکاری کنند به همین خاطر دندانپزشکان اطفال به دلیل تخصص بیشتری که در این زمینه دارند این موضوع را درک کرده و در راحت تر کردن درمان ها مهارت بهتری دارند

هدف از دندان پزشکی اطفال چیست ؟

هدف تدریس و پرورش متخصصین دندانپزشکی اطفال این است که به استانداردهای جهانی و مطابق با دندانپزشکی، مهارت های علمی و بالینی کامل ، عقیده و رفتارهای حرفه ای دست پیدا کنند . از آنها نیز انتظار می رود که خدمات پیشگیرانه و تشخیصی را با کیفیت بالا و همچنین بتوانند در کنار آن خدمات آموزشی و پژوهشی را هم ارائه دهند و کاری کنند که متخصصین در این زمینه رشد کنند .

در انتهای دوره ی آموزشی که فراگیران دندانپزشکی اطفال طی کرده اند به این اهداف دست پیدا میکنند :

 •  معاینه به صورت کامل و و ارائه یک برنامه درمانی
 •  رفتار کودکان را کنترل میکنند
 •  تشخیص و شناسایی اختلالات حفره دهان
 •  استفاده کردن از متد های پیشگیری از پوسیدگی دندان
 •  درمان دندان شیر و دندان دائمی کودکان
 •  استفاده از فیشورسیلانت و درمان پیشگیرانه رزینی
 • شناسایی و درمان دندان های ضربه دیده

مطب دندانپزشکی کودکان دارای تجهیزات و طراحی مجزایی است که برای بیماران در سنین کم و اطفال جذاب است و می تواند آنها را سرگرم کند تا از آمدن به دندان پزشکی ترسی نداشته باشند .
اولین ویزیت آنها احتمالا بین 30 تا 45 دقیقه طول می کشد و نوع معاینه و درمان آن بستگی به سن کودک و مقدار التهاب بیمار دارد .

دندانپزشکی عمومی چیست و عمدتا چه اقداماتی را انجام می دهند ؟

درصد بیشتری از ارائه دهندگان خدمات مراقبت های دندانی، دندان پزشکان عمومی هستند که درصد زیاد تر از جمع پزشکان را در بر گرفته اند . دندان پزشکان عمومی از بیماری های دهانی پیشگیری کرده و بعد از معاینه و تشخیص میزان التهاب بیماران نوع درمان را برایشان تجویز می کنند و همچنین اقداماتی که ظاهر دندان ها خوب جلوه دهند را انجام می دهند .
درصدی چشمگیری از از بیماری ها و اختلالات دهان می تواند نشان دهنده بیماری های دیگری باشد، دندانپزشک عمومی امکان دارد بیماران را برای تشخیص بهتر ومطمعن تر به پزشک متخصص ارجاع دهد و حتی می تواند تشخیص درستی درمورد نوع التهاب ارائه دهد اما برای درمان ما را به متخصص ارجاع دهد . درصد دندانپزشک های عمومی نسبت به دندان پزشک های متخصص 08 به 20 می باشد .

دندان پزشک های عمومی اقدامات زیر را نیز انجام می دهند :
بسیاری از دندانپزشکان عمومی از ترکیبی از مراقبت های تخصصی، از جمله جراحی دهان، خدمات ترمیمی و درمان های اولیه مراقبت های دندانی استفاده می کنند . درمان های رایج

دندانپزشکی عمومی عبارتند از :

 •  معاینه کردن دندان و تمیز کردن آنها
 •  اشعه ایکس
 •  پرکردن حفره
 •  درمان کانال ریشه
 •  درمان التهابات لثه و دندان
 •  شناسایی و غربالگری سرطان دهان
 •  سیلانت های دندان و فلوراید درمانی
 •  خدمات زیباسازی دندان ها از جمله سفید کردن آنها
 •  جراحی های ساده نظیر کشیدن دندان های عقل و دیگر دندان ها

در نتیجه به صورت کلی دندانپزشکی کودکان یک تخصص می باشد که دندان پزشک های دیگر می توانند با گذراندن یک دوره دو یا سه ساله به راحتی در آن تخصص بگیرند، که پایه این تخصص بر مبنای روانشناسی کودکان می باشد و افرادی که علاقه مند به یاد گیری این تخصص هستند باید به روانشناسی کودک هم علاقه مند باشند و بتوانند به راحتی با کودکان ارتباط برقرار کنند .