وقتی کودک دندان می شکند چه باید کرد؟

شکستن دندان کودک : والدین تمام تلاش خود را می کنند تا اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان لبخندی سالم در بزرگسالی خواهند داشت زیرا طور منظم به معاینات دندانپزشکی ، مشاوره ارتودنسی میروند تا اطمینان حاصل کنند که غذای سالم می خورند و بهداشت دهان را رعایت می کنند.

با وجود این افراط، کودکان سالم و فعال می توانند آسیب های دندانی را متحمل شود که نیاز به توجه فوری دندانپزشکی دارد. در حالی که تصور شکستن دندان کودک یک اتفاق وحشتناک به نظر می رسد، اگر این وضعیت ناگوار برای شما اتفاق افتاد، نترسید.

 

وقتی دندان می شکند چه باید کرد

هنگامی که دندان کودک شما می شکند اولین کاری که باید انجام دهید این است که نفس عمیق بکشید و آرام باشید. حفظ خونسردی به کاهش تنش کمک می کند و فرزندتان را تشویق می کند که آرام بماند.

اگر تکه ای از دندان کودکتان شکسته شد، سعی کنید قطعه گم شده را پیدا کنید و نگه دارید. گاهی اوقات، قطعه دندان شکسته شده را می توان به ساختار دندان باقیمانده چسباند. در صورت وجود، تکه دندان را می توان در یک پارچه یا گاز مرطوب نگهداری کرد.

 

شستشوی دهان

هنگامی که با دندان شکسته سروکار دارید، به کودک خود آب گرم بدهید تا دهان او را بشویید تا ناحیه آسیب دیده تمیز بماند.

 

کمپرس سرد

در شرایط خاص، نگه داشتن دندان تراشیده ممکن است باعث تورم صورت کودک شما شود. به آنها کمپرس سرد بدهید تا هر بار بیش از 15 دقیقه در جای خود نگه دارند تا بتوانند تورم موجود را کاهش دهند. مطمئن شوید که کمپرس سرد را مستقیماً روی پوست قرار ندهید تا از آسیب عصبی جلوگیری شود.

 

مدیریت درد

تایلنول، استامینوفن یا سایر داروهای مسکن مناسب بدون نسخه را می توان طبق دستورالعمل برای مقابله با درد ناشی از آسیب تجویز کرد.

 

با دندانپزشک کودک خود تلافاصله تماس بگیرید

زمان بندی برای دندان های شکسته، ترک خورده یا از دست رفته بسیار مهم است. بلافاصله با مطب دندانپزشک کودک اصفهان   دکتر رویا فروغی تماس بگیرید و وضعیت را برای آنها توضیح دهید. دندانپزشک تلاش خواهد کرد تا کودک شما را در اسرع وقت ویزیت کند تا شانس نجات دندان شکسته را افزایش دهد.

 

درمان و مراقبت از دندان شکسته

مراجعه به دندانپزشک پس از شکستن دندان کودک بسیار مهم است زیرا آنها میزان کامل آسیب را ارزیابی می کنند . هنگامی که پس از شکستن دندان به دندانپزشک مراجعه می کنید ، نحوه برخورد آنها با دندان کودک شما به میزان حادثه بستگی دارد. اگر دندان فقط تراشیده شده باشد، دندانپزشک شما ممکن است دندان آسیب دیده را با استفاده از پر کردن و پولیش برای صاف کردن لبه ها ترمیم کند. اگر دندان ترک خورده باشد، اما به اعصاب آسیب نرسد، ممکن است از روکش یا فیلر برای ترمیم دندان شکسته استفاده شود. برای صدمات وارده به دندان با آسیب عصبی، ممکن است قبل از استفاده از کلاه یا روکش، کانال ریشه لازم باشد.